Başvuruların Değerlendirilmesi

Başvuruların değerlendirilmesi ve adayların yerleştirilmesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Komisyonu tarafından yapılır. Bu komisyon son derece profesyonel, deneyimli ve tarafsız üyelerden oluşur. Başvurular baştan sona bütüncül bir yaklaşımla okunmaktadır. Diğer bir deyişle her başvuru, kelimesi kelimesine incelenir. Birçok başvuru iki veya üç defa okunur. Bu bilgiler, başvuru formunuzu doldururken, niyet mektubunuzu yazarken ve belgelerinizi eklerken göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir noktalardır. Başvurunuzun detaylıca inceleneceğini göz önünde bulundurarak başvurunuzu yapınız. Başvurunuzda sunduğunuz nitelikleriniz ve başvurunuzu güçlendirecek diğer bilgiler, akademik ve kişisel koşullar bağlamında incelenip kabul bütünlüğü çerçevesinde değerlendirilmektedir. Komisyonumuzun genel olarak tüm aday öğrenci başvurularında değerlendirdiği başlıca kriterler aşağıdaki gibidir: 

  • Adayın lisede aldığı ders sayısını ve bu derslerden aldığı notların da dâhil olduğu başarısı, 
  • Adayın kişisel özellikleri, liderlik yeteneği, karakteri, motivasyonu, fikir, girişim, yaratıcılık, entelektüel bağımsızlığı, sorumluluk duygusu ve olgunluk da dâhil olmak üzere adayın kişisel özellikleri göz önünde bulundurulur. 

Adayın kampüsümüzün entelektüel ve kültürel canlılığına olabilecek muhtemel katkıları. 

Komisyonumuzun bu bağlamda farklı burs oranlardaki başvurular için göz önüne aldığı farklı kriterler vardır. Özellikle yüksek oranlardaki eğitim bursu için başvuran adayların yukarıdakilere ek olarak aşağıdaki koşulları sağlaması gerekir: 

  • Adayın lisede aldığı dersler, bu derslerden aldığı notlar ve liseyi bitirme derecesinin yüksek olması beklenir. 
  • Adayın öğrenme becerilerini ve muhakeme yeteneğini gösteren testlerde gösterdiği performans. 
  • Yüksek burs kazanmak için İZÜ Uluslararası Öğrenci Sınavına (İZÜ-YÖS) girmenizi tavsiye ederiz. 
  • Ayrıca, herhangi bir YÖS sınavından aldığınız puanlarla başvurunuzu destekleyebilirsiniz. 
  • Aday YÖS yerel ulusal sınavlardan aldığı sonuçlar ile SAT vb. uluslararası sınavlardan aldığı sonuçlarla başvurusunu desteklemesi beklenir.  
  • Adayın kendini tanıttığı, hedeflerini ortaya koyduğu ve neden İZÜ'yü tercih ettiğini anlatan bir niyet mektubu sunması gerekir.  
  • Türkiye'den veya mezun olduğu okuldan en az 2 adet referans sunulması zorunludur.

Detaylı bilgi için tıklayınız.